Seçici metalleşme

Elektronik muhafazanın tamamı yerine yalnızca belirli parçaların iletken bir tabakaya sahip olması gerektiğinde

1922'den beri, metalleşme kelimesi yüzey kaplamaları ile eş anlamlı olmuştur. Çelik konstrüksiyonlardaki korozyon problemlerine cevap olarak bu tekniğin icadından, saygın prensiplerin başarılı nesiller, günümüzün yüzey kaplama teknolojisindeki uzmanlığına yol açmıştır. Bu gelişmeler, metalleşmeyle ilgili bilgilerin yayılması ve endüstrinin ihtiyaçlarına hızlı cevap verilmesi ile ilişkilendirilebilir.

Buharlaşma yoluyla derzlemeli yüksek vakumlu kaplama işlemi sırasında, metal ilk önce erir ve daha sonra ince bir metal filmle sonuçlanan bir polimer yüzeyinde biriken bir "alüminyum buhar bulutu" oluşturur.

Mükemmel vakum koşulunda (10 -4 Torr), metal molekülleri polimerin düzgün bir metal tabakası ile kaplanacak şekilde hava veya gaz parçacıklarından dirençle karşılaşmadan polimer yüzeylerine yerleştiirir. Yüksek vakumlu kaplama işlemi gerçekleşmeden önce, metal tabakanın uygun şekilde birikmesini sağlamak ve bir sonraki şeffaf koruyucu tabakanın (vernik yapışmasını arttırmak için) metal yüzeylerin düzgün bir şekilde birikmesini sağlamak için bir başlangıç katmanı (vernik) ile düzleştirilmeli ve yalıtılmalıdır. ).

Başlama katmanı ile yapılan muamele, daha yüksek kalitede sonuçlar sağlayan üç temel özelliğe sahiptir:

  • Estetik özellik
  • Yalıtım fonksiyonu
  • Katman yapışma noktalarındaki fonksiyonel arayüz

Alüminyum ve metal tabakaları hem estetik hem de işlevsel özelliklere sahiptir. Yüksek vakumlu işlemlerin% 80'i estetik amaçlı kullanılır, ancak şu anda çevre için çok pahalı ve özellikle tehlikeli olan galvanik işlemlerde meydana gelen değişiklik nedeniyle fonksiyonel amaç da daha yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Son yıllarda, elektronik, elektromanyetik yansıma ve izolasyon gibi çeşitli alanlarda hem estetik hem de işlevsel açıdan mükemmel sonuçlar veren çoklu alanlarda (yüksek vakumlu metalizasyon ve daha fazla metal katmanının oluşumu) oluşan döngüleri geliştirilmiştir.
Estetik amaçlar için kullanıldığında, metal veya alüminyum katmandan yansıyan parlak ve cam özelliklerinden dolayı şeffaf UV ürünleri ile günümüze dikkat çekilmektedir.

Bir örtü vernik katmanı ile muamele, alüminyum ve metal katmanını oksidasyondan korur ve son katmanı temsil eder. Sonuç olarak, kaplama oldukça uyumlu çok katmanlı bir pakettir.


 

 

Nasıl yardımcı olabiliriz?

  • Teklif al?
  • Bir soru sor?
  • PDF'yi dışa aktarma ...