Radyasyon ve hastalıklar başlığı

Cep telefonunuz kansere neden olabilir mi?

Bilim adamları farelerin çalışmasında kesin bir bağlantı buluyorlar.
Yazan John Murawski / [email protected] 28 Mart 2018 05:10

Araştırma Üçgen Parkı

Cep telefonu radyo frekansı dalgaları, Çarşamba günü Araştırma Üçgen Parkı'ndaki bir ulusal bilim panel toplantısına göre, sıçanlarda kansere kesin olarak bağlanabilir. Bilim adamları , bugüne kadar yapılan büyük bir Amerikan çalışmasında, cep telefonu riskinin insanlarla en net bağlantısını kurar .

Bilim adamları, ABD Gıda ve İlaç İdaresi için Kuzey Carolina Araştırma Üçgen Parkı Ulusal Toksikoloji Programı tarafından yürütülen 25 milyon dolarlık kemirgen deneyi incelemek için üç günlük bir toplantı sonunda duyurularını yaptılar. Şubat ayının başında yayınlanan çalışmanın taslağı bazı durumlarda zayıf bir bağlantı kurmuştu, ancak Çarşamba günkü bilimsel danışma paneli verilerin daha çekici olduğunu ve başlangıçta kabul edilenden daha fazla risk oluşturduğunu belirtti. Çarşamba günkü kararın cep telefonu güvenliği konusundaki tartışmayı değiştirmesi bekleniyor ve halk sağlığı aktivistleri sonuçların federal kurumlara güvenlik uyarıları verme ve her yerde bulunan elektronik cihazın güvenlik standartlarını sıkılaştırma yönünde baskı yapacağını tahmin ediyorlar.

Dokuz yıl önce emekli olmadan önce çalışmayı tasarlayan Ulusal Toksikoloji Programı bilimcisi Ronald Melnick, “ Muhtemelen maruz kalma sınırlarında bir azalmaya yol açmalıdır” dedi. "Bu çok önemli çünkü bu verileri alacak kurumlar bu bilgilere dayanarak halk sağlığı kararları alacaklar" dedi. Melnick, Çarşamba günü kabul edilen sağlık risklerinin kamu görevlilerini ve telekom liderlerini "bu radyo frekansı yayma cihazlarının bazılarının çocuklar için kullanımını teşvik etmemeye" zorlaması gerektiğini söyledi.

Taslak rapor, geçtiğimiz ay FDA ve Amerikan Kanser Derneği tarafından yetersiz görüldü ve eylemcilerden Çarşamba günkü toplantıda bu sonuçları lastik damgalaması için bilimsel panel bekleniyordu. Bilim adamları oy vermeden önce, California Beyin Tümörü Derneği sosyal yardım direktörü Kevin Mottus, tüm panelin radyo frekansı verilerini değerlendirme niteliklerinden yoksun kalması için kendisini kullanmasını istedi. Mottus daha sonra cep telefonlarının asbest ve tütünle karşılaştırılabilir olduğunu ve sağlık uyarı etiketleri taşıması gerektiğini söyledi.

Ancak oylama tartışması başladıkça, bilim adamları, uzun süreli radyo frekansına maruz kalmanın erkek sıçanlarda kalp dokusu kanseri ile açıkça bağlantılı olabileceğini söylemek için bulguları geliştirmek için hareketler teklif etmeye başladılar. Taslak çalışma daha önce bir bağlantı olduğunu ancak net kanıt olmadığını söylemişti. Kalp dokusu kanserleri, özellikle farelerde nadiren ortaya çıkan ve rastgele hastalıklar olarak açıklanamayan nadir görülen bir kanser şekli olduğu için özellikle önemliydi. Panelistler ayrıca çalışmanın sıçanlarda cep telefonu radyasyonu ile beyin kanseri arasında bir bağlantı gösterdiğini de oyladı. Taslak, bağlantının eşit olmadığını ve sonuçsuz ve tartışmasız tutarsız olduğunu gösteren bilimsel bir tanım olduğunu söylemişti. Sıçanlarda kanserlerde artış göstermenin yanı sıra, çalışma ayrıca yeni doğan sıçanların daha az ağırlığa sahip olduğunu ve bir radyo-frekanslı radyasyon odasında yaşarken daha yüksek ölüm oranlarına maruz kaldığını gösterdi.


Sıradaki ne?

FDA'nın bilim ve mühendislik ofisi direktörü Edward Margerrison toplantıya katıldı ve daha sonra Çarşamba günkü oylamaya dayanarak kızarık sonuçlar çıkarmaya karşı uyardı. “Sorumlu bir yaklaşım izliyoruz” dedi. “Hiçbir şey için diz çökmeyeceğiz” FDA, kemirgen bulgularını insan sağlığı risklerine çevirecek ve Federal İletişim Komisyonu, FDA sonuçlarının ABD cep telefonları için düşük emisyon standartlarını belirleme veya başka önlemler almak için yeterince ciddi olup olmadığına karar verecek.

Bilim adamları ve araştırmacılar cep telefonları ve kanser arasında bir bağlantı aramaya devam ediyor. NY Times

Margerrison, sıçan deneyinin, hayvanları tipik bir cep telefonu kullanıcısı deneyiminden çok daha yüksek seviyelerde radyo frekansı dalgasına maruz bıraktığını belirtti. Ancak toplantıdaki aktivistler iki yıl boyunca maruz kalmanın - farelerin yaşadığı seviyelerin - bir insan için ömür boyu maruz kalmaya benzer olduğunu söyledi.

Bilim kurulunun kararı sadece danışma niteliği taşıyor ve ajans tarafından kesinleşmesi için kabul edilmesi gerekiyor, ancak baş araştırmacı John Bucher, danışma panelinin tavsiyelerinin reddedilmesinin olağandışı olduğunu söyledi. Ulusal Toksikoloji Programında kıdemli bir bilim adamı olan Bucher, FDA tarafından 1999 yılında görevlendirilen ve günde dokuz saat boyunca 3,000 kemirgenin radyo frekansı radyasyonu ile bombalandığı yeraltı odalarında yürütüldü. iki yıl.

Telekomünikasyon endüstrisi uzun süredir ürünlerinin günlük kullanım için güvenli olduğu konusunda ısrar etti. Telekom sanayi ticaret grubu CTIA sözcüsü Jason Johnson, Çarşamba günkü kararın panelin tartışmalı konudaki son söz olmadığına dikkat çekerek değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. “Bilim topluluğu, NTP taslak raporlarını birkaç on yıl boyunca yürütülen diğer birçok bilimsel çalışma bağlamında ele alacak” dedi.

"Federal İletişim Komisyonu, Gıda ve İlaç İdaresi, Dünya Sağlık Örgütü, Amerikan Kanser Derneği ve diğer birçok uluslararası ve ABD kuruluşu ve sağlık uzmanı, bilimsel kanıtların RF enerjisi nedeniyle bilinen bir sağlık riski göstermediği konusundaki uzun süredir vardıkları sonucunu sürdürmüşlerdir. 15 üyeli bilim panelinde, Merck, Pfizer, Procter & Gamble ve GlaxoSmithKline'dan patologlar ve diğer endüstri bilimcileri ile elektrik mühendisliği, patoloji ve diğer disiplinlerden akademik uzmanlar vardı.


Kendinizi nasıl korursunuz?

Halk sağlığı aktivistleri, çelişkili çalışmalar ve uzman görüşleri savaşı başladığında halkın kendilerini cep telefonu radyasyonuna maruz kalmaktan korumak için somut adımlar atabileceğini söyledi. Kablolu (kablosuz değil) kulaklık veya kulaklık kullanmanızı önerirler. Ayrıca, telefonu vücuttan uzak tutmanızı, bir sırt çantasında ya da çantasında taşımasını, kullanılmadığı zamanlarda “uçak modu” na ayarlamanızı ve sohbet ederken bir hoparlör kullanmanızı önerir. Ve erkeklerin ceplerinde cep telefonu taşımaması gerektiğini çünkü erkek üreme organlarının radyo frekans dalgalarına karşı özellikle duyarlı olduklarını söylediler.

Bilim panelinin sonuçları, uzun süredir devam eden epidemiyolog ve yazar Devra Davis, Çevresel Sağlık Güven Başkanı ve İsrail’deki İbrani Üniversitesi'nde misafir tıp profesörü olan endişelerini doğruladı. Araştırma bulguları bir bilim insanına eşit olsa bile, kanıtların insanların istemeden kendi icatlarından dolayı risk altında olduklarını işaret etmek için yeterli olduğunu söyledi.

“Kendimiz üzerinde büyük bir maruz kalma denemesinin ortasındayız” dedi.

Ayrıca bakınız: https://www.saferemr.com/

 

Nasıl yardımcı olabiliriz?

  • Teklif al?
  • Bir soru sor?
  • PDF'yi dışa aktarma ...