IEMI Tehdidi

Akıllı ızgaralardan süresiz arabalara kadar, modern yaşamın pek çok yönünü kontrol etmek için elektroniklerin artan kullanımı ile Kasıtlı Elektromanyetik Girişim (IEMI), tehdit oluşturan bir tehdittir. Belli pazar alanlarının ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli girişimler başlatılmış ve yeni standartlar üzerinde çalışmalar yürütülmektedir.

IEMI Tehdidi

Akıllı ızgaralardan süresiz arabalara kadar, modern yaşamın pek çok yönünü kontrol etmek için elektroniklerin artan kullanımı ile Kasıtlı Elektromanyetik Girişim (IEMI), tehdit oluşturan bir tehdittir. Belli pazar alanlarının ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli girişimler başlatılmış ve yeni standartlar üzerinde çalışmalar yürütülmektedir.

Bununla birlikte, koruma sağlamak için, neye karşı korunmakta olanın ve diğer EM koruma standartlarıyla kıyaslanıp karşılaştırılmasının anlaşılması gerekir. Aşağıdaki Şekil 1, çeşitli EM tehditlerinin frekansını ve karşılaştırılabilir büyüklüklerini göstermektedir. EMI'nin radyo ve TV yayıncılığı, radar, mikrodalga, ağ ve GPS sistemleri gibi iyi niyetli olabileceği tipik bir arka plan EMI'yi ifade ettiğini unutmayın.


EM-tehditlerinin frekans-v-büyüklüğü (Şekil 1)

IEMI, hangi belirli kötü amaçlı kaynağın kullanıldığına bağlı olarak tipik olarak dar bir frekans bandı içerdiğinden diğer EM tehditlerinin çoğundan farklı olduğunu görülebilir. Bu, doğada çok geniş bant olan yıldırım ve HEMP (yüksek rakımlı EMP) gibi diğer tehditlerle çelişiyor.

Diğer önemli fark, işgal edilen spektrumun alanıdır: IEMI yayılımı tehditleri, böyle bir tehdidin birleşim etkinliği çok azaltılacağından neredeyse hiçbir zaman 10 MHz'nin altındadır. Bunun yerine, kullanılan saldırıların etkinliğini ve nüfuzunu artırmak için kullanılan frekanslar çok daha yüksek olma eğilimindedir. Bunun istisnası, güç ve iletken iletkenlere doğrudan enjekte edilen darbeler için olup, düşük frekanslar minimal zayıflatma ile uzun mesafelerde yol alabilmektedir.


Tehdit Teslimi Yöntemleri

IEMI'ye karşı korunmanın en büyük sorunu, farklı saldırganlar ve saldırıların başlatılması arasında kaynakların büyük oranda değişebilmesidir.

IEC 61000-4-36, ekipman ve sistemler için IEMI bağışıklık test yöntemleri için standarttır ve IEMI'ye karşı korunmaya çalışan herkes için önemli okunan sayılmalıdır. IEC 61000-4-36 saldırganların kategorilerini Acemi, Yetenekli ve Uzman olarak tanımlar. Bu tanımlar yeteneklerine dayanır ve IEC 61000-4-36, bu kategorilerden birinin tahmin edebileceği saldırı türlerine örnek verir.

Genellikle Acemi saldırıları kısa menzilli veya doğrudan erişime ihtiyaç duyacak ve modifiye edilmiş mikrodalga fırınlar, ESD silahları veya hatta yüz euro karşılığında çevrimiçi satın alınabilen EM engelleyiciler gibi teknolojik açıdan çok basit ve düşük maliyetli yöntemler biçiminde olacaktır. Her ne kadar basit değilse, bu gibi saldırılar hafife alınmamalı ve bir saldırının kanıt izini bırakmadan kalıcı aksamalara veya hasara neden olabilir. İlkel gündelik bileşenlerden yapılabileceklerin bir örneği gösterilmektedir.

Tehdit Teslimi Yöntemleri
Tehdit Teslim Yöntemleri (Şekil 2)

Yetenekli saldırganların bir sonraki kategorisi, iyi bir anlayışa ve tecrübeye sahip olan veya piyasada bulunan ekipmana erişimi olanları içerir. Bu teçhizat resimde görülen Diehl titreşimi gibi bir şey olabilir.

Bu, 350 MHz sönümlü bir sinüs dalgası çıkışı ve 1 dakika sürekli olarak 30 dakika boyunca 120kV / m. Çıkabilen bir "müdahale kaynağı" dır. Uygun bir antenle, daha büyük bir mesafede bozulma veya hasar meydana gelir.

Acemi ve Yetenekli kategorilerde, doğrudan erişim veya güç ve / veya iletişim hatlarına sürekli dalga enjeksiyonu da dahil, erişimin mümkün olduğu yönetilen saldırıları öngörebiliriz. Bunlar küçümsenmemeli ve xDSL veya ISDN sistemlerine sel basarak elektrik kesintilerine ve fiziksel hizmet reddi (DoS) neden olarak, emniyet koruma aygıtlarının tetiklenmesi veya anahtarlamalı moddaki PSU'ların bozulması gibi etkileri ile sistemlerde büyük etki yaratabilmelidir. Nihai tehditler ekipmana fiziksel hasar veren yüksek güç darbeleridir.

Uzman'ın üçüncü kategorisi, yüksek yeteneklere sahip araştırma laboratuarları ve üst düzey askeri programlar alemindedir. Bu, Boeing CHAMP füzesi ve Rusya tarafından geliştirilen, 500MW çıkış ve 10 km'lik bir menzile sahip RANETS-E gibi sistemleri kapsıyor. Her iki sistemle ilgili bol miktarda bilgi kamu malıdır. Antenli büyük bir kamyonun dışarıda park edildiği veya bir füzenin havai fişekle fırlatılıp açılmadığı belli olmasına rağmen, Uzman bir saldırganın ekipmanı, özellikle de sabit ekipman yakınında kurulabiliyorsa, - bir bina içinde sokakta veya hatta bitişik bir oda. Bu, karmaşık ekipmanların kurulmasına ve bir saldırının uzun süre fark edilmeden kullanılmasına veya belki de hiç fark edilmemesine izin verir.

Bu, IEMI erişiminden korunma ile ilgili en kritik soruyu gündeme getirmektedir. Erişim, ışınlanmış sistemlerde tehditten hedefe ya da enjekte edilmiş iletilen bozukluklar için gelen güç ve haberleşme kablolarına olan mesafedir.

Diehl pulser
Diehl pulser (Şekil 3)

İşlemlere Etkiler

IEMI saldırılarının elektronik sistemlere yıkıcı ve zarar verici etkileri üzerine çok sayıda makale yazılmış ve bunları ayrıntılı olarak kapsamak bu makalenin kapsamı dışındadır. Okuyucuların konuyla ilgili birçok bildiri ve sunumu incelemesi önerilir.

Burada söylenebilecek şey, efektlerin, veri akışlarındaki ve mikroişlemci talimat operasyonundaki hatlardan, sistem kilitlenmelerine, sabit sıfırlamalara ve hatta bir sistemi bir onarımın ötesine götüren kalıcı hasarlara kadar değişen ince hatalara kadar değişebileceğidir.

Belirli bir saldırganın belirli bir sisteme karşı gerçekleştirdiği eylemin kesin etkisi, duruma özgü ve kapsamlı bir analiz gerektirir. Bununla birlikte, geçerli olan tek bir kural vardır ve açıkça görülebilir: etkilenen ya da yayılmış bir rahatsızlık olarak, daha olası etkiler görülür ve daha şiddetli olurlar.

Yayılan veya iletilen bir rahatsızlıktan daha yüksek güç seviyelerinde hasara neden olacağı birçok kez gösterildi, ancak daha düşük güç seviyelerinde küçük deplasmanlara neden olabilir veya hiç önemli bir etkiye neden olabilir. Bu, bozulma zayıflamasını koruma anahtarı yapar.


Varlık Koruması

Ekipmanın iç esnekliği, IEMI korumasının önemli bir parçası olsa da, aynı üreticinin yaptığı ekipmanlar arasında bile değiştiği bilinmektedir. Özellikle üçüncü taraf ekipmanı söz konusu olduğunda, o karakteri etkilemek çoğu kez mümkün değildir, bu nedenle bu varlıkların dış önlemlerle nasıl korunabileceğine bakması gerekir.

Şekil 1'de görüldüğü gibi, geleneksel tehditlerle IEMI arasında frekans örtüşmesi çok az. Bir sistem için koruma stratejisi planlarken bunu göz önünde bulundurmalısınız. Bununla birlikte, mevcut koruma sistemlerinin ve hatta altyapının tamamen anlamsız olduğu anlamına gelmemektedir, sadece bunların tümü olarak düşünülmemesi gerekir.

Göz önüne alması gereken şey, yaşanması muhtemel IEMI tehdidi türüdür. Örneğin, Birleşik Krallık'taki küçük bir şirketin doğrudan havai bir Boeing CHAMP füze saldırısına maruz kalması muhtemel değildir, ancak internetten bazı nabız üreteci planları bulunan kötü niyetli bir kişinin girişime maruz kalabileceği akla yatkın. Ulusal önemi olan bir şirketin örgütlerinin sahip olduğu her türlü donanım ve beceri ile örgütlü teröristlere maruz kalabileceği akla yatkındır.

Bunu akılda tutmak için, koruma için benimseyebilecek farklı stratejiler vardır. Açık ve teknik olarak naif strateji, tüm ekipmanların EMC direktifinin standardına uygun olması gerektiğini, bunun da yeterince korunduğunu varsaymaktır. Bununla birlikte, çeşitli EMC direktif bağışıklık testleri, bir IEMI saldırısı (V / m kV / m'ye karşı) sırasında yaşanabilecek düzeyler ve frekansın önemli ölçüde altında ve tipik olarak EMC direktifi tarafından yürütülen uygunluk, alt bantlara odaklanır; SMPS ve benzeri anahtarlama IEMI tehditlerinin çoğunun bulunduğu yüksek bantlarda ortaya çıkmayan gürültü sorunları var. ESD korumanın sadece sınırlı bir önemi vardır: sadece kalıcı hasar vermemek için yalnızca aksatma kabul edilebilir.


İkinci yaklaşım, diğer uca gitmek ve Şekil 4'te gösterilen geleneksel metal kutu / Faraday kafesi çözümünü uygulamaktır; sıklıkla üst düzey askeri uygulamalar ve EMC test odaları gibi görülmektedir. Bu, herhangi bir teçhizatın kendine özgü bir direnç göstermediğini varsayar ve kritik askeri altyapı üzerinde MIL-STD 188-125 HEMP (nükleer ÇYP) koruması için kabul edilen ve küçük bir bozulma bile tolere edilemeyecek olan aynı strateji kabul eder. Aynı "iş-başına" gerekliliğinin bulunduğu IEMI koruma uygulamaları için, bu gerçekten garantili tek çözümdür: sadece kalkanın en az 18GHz'e kadar çalıştığını ve gelen güç ve iletişimdeki filtreler için aynı kalmasını sağlamanız yeterlidir çizgiler.

Diehl pulser
Faraday kafesi (Şekil 4)

Bu prensibi teyit ederek, hipotezi denemek için filtrelerimizi Şekil 3'te resmedilen Diehl titreşimine karşı test ettik. Şekil 5'de gösterildiği gibi, LED'ler ekranlanmış dolabın hem içinde hem de dışında konumlandırılmıştır. Bu safhada, yalnızca HollandE Shielding Systems BV HEMP filtrelerinden birini kullanarak filtrelenen güç kaynağı dışındaki kalitatif bir testti.

Etkiler, Diehl kaynağından çok kısa aralıklarla bile kabin içinde hasar gören LED olmadan çok açıktı: ancak dışındaki LED'lerin çoğunda bu ve daha uzak mesafelerde arıza vardı.

IEMI HEMP filtreleri testi
IEMI HEMP filtreleri testi (Şekil 5)

Bu ve diğer IEMI kaynaklarına karşı, çoğunlukla değiştirilmiş mikrodalga fırın dahil olmak üzere daha ayrıntılı kantitatif testler yapmayı planlıyoruz. Bununla birlikte, aynı filtre yapısının 40GHz filtreleme / koruma uygulamalarında kanıtlandığını ve IEMI'den gelen enerjinin hala MIL-STD 188-125'in (150kV 2500A gerçekleştirildi) altında olduğunu kanıtladığından, sonucun tekrar olumlu olması ve gösterilmesi beklenmektedir standart MPE HEMP filtreleri de IEMI'ye karşı koruma sağlar. Değerlendirme, IEC 61000-4-24'te tanımlanan HEMP filtre testine benzer bir yaklaşım gösterecektir; burada kalıntı akımlar ve voltajlar filtrenin korunan tarafında bilinen bir giriş darbesine göre ölçülür.

Bu yaklaşımı benimseren daha az uygulama için, beklenen tehdit için uygun seviyeye kadar sadece yeterli koruyucu ve filtre uygulamak gerekir. Gerçek şu ki, böyle bir kalkan en azından 60dB'lik bir azalma sağlamazsa, sağlamaya değer değildir. Bu yaklaşım, korunmak istenen şey için uygun bir şekilde ölçeklendirilebilir: Sadece bir sunucu dolabı kritik sayılırsa, yalnızca korumaya ve filtrelemeye ihtiyaç duyulur. Bu korumanın dezavantajı maliyettir - tek başına bir dolap için 2000 € 'dan fazla ücret uygulanabilir.

Büyük, üstün nitelikli bir askeri tesisin korunması, inşaat noktasında yapılsa dahi, filtrelere 100.000 € 'yu aşan ve koruma ve mimari işlerde 1 milyon Avro'dan fazla maliyete neden olabilir. Yenileme maliyetlere daha da fazla katkı sağlayacaktır. Böyle bir tesiste faturaya ek olarak önemli bakım da gerekecektir. Bu maliyet, uygulamanın en kritik olanları hariç hepsi için çok zorlayıcı olabilir.

Soruna bir başka yaklaşım, orada zaten hangi korumanın mevcut olduğunu, muhtemelen bir sorun olacağı tehditleri, neyi gerçekten korumaya ihtiyaç duyduğunu ve kademeli koruma şemasını uygulamaktır.

Bu konsept, dev sinyal zayıflaması sağlayan tek bir bileşene değil, çok daha düşük bir maliyetle benzer bir zayıflama sağlamak için çok daha küçük ve çoğunlukla tesadüfi bileşenlere dayanmaz. Konsept Şekil 6'da gösterilmiştir . Bu, bireysel senaryolara ve ekipmanlara uyacak şekilde özel bir çözümdür.

IEMI HEMP filtreleri testi
Ekranlama kabini ve dolap (Şekil 6)

EMC direktifi (ve diğer düzenleyici EMC standardı) bağışıklık testlerinin yararlı olduğu yer: diğer koruma yöntemleri ile üzerine inşa etmek için iyi bir başlangıç ​​noktası sağlarlar. Burada "kum üzerine kurulma" tehlikesi olduğu için dikkatli olunmalıdır. AB "CE" işareti kendi kendini belgelendiren bir sistemdir, yani bir CE işaretinin yalnızca markaya ürün üzerine yerleştirilen şirket kadar güvenilir olduğu anlamına gelir.

Bir tanesi teste tabi tutulduğunda birçok ürünün standardın (sadece EMC için değil) çok geride olduğunu bilmek için USB telefon şarj cihazlarının ve LED aydınlatma sistemlerinin birçok analizine bakmak zorundayız. Düzenleyici bağışıklığın güvenilir olabileceğini varsayarsak, belki de 10MHz'den 1GHz'e 60dB'lik tipik bir zayıflama gerekebilir. Birçok cihaz donanımı 1GHz'de durdurduğundan, bu frekansın daha az belirginleştiği ve böylece temel donanımın bağışıklığının genellikle bunun üstünde bilinmediği görülüyor.

Koruma planındaki bir sonraki varlığın bedeli de sistemin çevresindeki mimari olarak geliyor. Birkaç çalışma, bazı binaların 20dB kadar kalkan sağlayabileceğini, diğerlerinin neredeyse hiçbir şeyi temin etmediğini, bunun farkı kullanılan malzemeler ve yapım tarzına bağlı olduğunu gösterdi.

Örneğin, betonarme inşaat demiri 11dB'lik bir koruma sağlayabilir, ancak ahşap binalar 4dB vermek iyi olur. IEMI'nin tüm alanlarında olduğu gibi ayrıntılar ve özellikler, büyük bir etki yaratabilir, örneğin, metal kaplı bir binanın temel bir Faraday kafesi sunduğu görünebilir; ancak filtrelenmemiş iletkenler kafesin içine giriyorsa, yararı 30dB'den -10dB, bina dışından daha güçlü bir alan yaratıyor. Bu durumda, uygun filtreleme uygulanarak durum düzeltilip sağlam bir 30 dB sağlanır. Bu rakamların belirli frekanslar için olduğunu ve gerekirse alınan ölçümlerle özel durumun doğru bir şekilde incelenmesi gerektiğini unutmayın.

Potansiyel saldırgan ve korunan bir sistem arasındaki mesafe ya göz ardı edilmemelidir ve bir saldırıda kullanılan dalga boylarına göre oldukça uzun olabilir. Site güvenliği olan geniş bir çevreye sahipse veya sadece belirli bir odanın büyük bir bina veya kompleksde korunması gerekiyorsa, bu, dışarıdan kaynaklanan herhangi bir yayılan veya yönetilen saldırı için doğal bir zayıflatma sağlar.

Mesafenin avantajlarının bir örneği olarak, temel RF teorisi, 1 GHz yayınlanan saldırının sadece 10 m üzerinde 50 dB'den fazla zayıflamasını sağlayacağımızı bildiriyor. Bu, birçok site için pratik, kontrollü bir çevre mesafesidir, ancak bu basit illüstrasyonun izotropik anten kazanımına dayandığı ve bu bağlamda ele alınması gerektiğinden dikkatli olunması önerilir.

Ekipman dolapları ve kutuları da koruyucu özelliklere sahip olabilir. Tipik bir ticari EMC dolabı, korumasız rafta kıyasla, 1GHz'e kadar tutarlı, 30dB'lik bir zayıflama sağlayabilir ve belki de 5GHz'e kadar bir miktar sağlayabilir.

İletilen koruma, baypas bağlantısını önlemek ve doğal koruyucu korumaya herhangi bir taviz vermemek için ekranlama ile çakışmaya çalışmalıdır. Bina çok iyi bir korumaya sahipse, giriş noktasında büyük bir gelen filtre en iyisi olur. Ancak, ekranlama çok zayıfsa veya potansiyel erişim sorunları varsa, kabin veya tek tek ekipmanlar ekranlamanın çoğunluğunu taşımalıdır ve bu da filtrelemenin bulunduğu yerdir.

Dağıtılmış filtreleme, tek bir yüksek zayıflatma filtresi yerine birkaç daha düşük performanslı filtre ile kullanılabilir. Bu filtrelerin bir kısmı orijinal ekipmanın parçası olabilir ancak çoğu ekipmanın gelen güç filtrelerine sahip olmasına rağmen, bunlar çoğu kez EMC uyumluluğu için düşük frekanslıdır ve IEMI koruması için gerçekten uygun değildir. Ayrıca, sistemdeki filtrelerin kombinasyonu, ilgili tüm frekans spektrumunu kapsamalıdır. Bu, muhtemel tehditlere ve tolere edilebilecek bozulmalara karşı değerlendirmeyi gerektirir: IEC 61000-4-36'nın eklerinde tanımlamak için standart bir yol vardır.

Filtreleme çözümünün hayati bir parçası, çok yüksek güç içeriğine ve hızlı yükselme sürelerine sahip olabilen darbeli IEMI saldırılarına karşı aşırı gerilim bastırma performansıdır. Bu artış zamanı nanosaniye, hatta pikosaniye, milyarlar veya trilyonlarca saniyelik sırayla olabilir.

En yaygın dalgalanma bastırma tipiyle karşılaştırın - yıldırımdan koruyucular, genellikle kıvılcım aralığı veya MOV varistor türleri. Bunların tipik olarak yalnızca yıldırım için mikrosaniye zaman ölçeğinde çalışması gerekir: Bazı teknolojiler bundan çok daha hızlı bir şekilde çalışabilir, ancak pratikte bunlar, yıldırım uygulamalarında kullanıldığında, yükleme ve bağlanırlık stilleri de dahil olmak üzere pek çok faktöre bağlı değildir. Bu, frekans spektrumunun şimşek alanındaki çok yavaş iletilen darbeler haricinde, herhangi bir yıldırımdan korunmayı IEMI'ye karşı çok etkisiz hale getirir.

Burada HEMP ile çaprazlama önemlidir: MIL-STD 188-125 E1 darbesinin nanosaniye ölçeğinde hızlı bir yükselme süresi ve olası IEMI saldırılarınınkinden çok daha fazla enerji içeriği vardır. Performans, HEMP spektrumunun en üstünde aniden kesilmeyeceği için, bu, bir MIL-STD HEMP koruma cihazının, IEMI tehditleri ile görülen en hızlı iletilen darbeler hariç olmak üzere, tümüne karşı koruma sağlayacağı anlamına gelir. Bununla birlikte, daha önce belirtildiği gibi MIL-STD HEMP cihazları, pahalıdır ve HEMP korumasının da endişe verici olması muhtemel en hassas ve kritik vakalar hariç hepsinden fazla aşırıdır.

Bu nedenle, çoğu durumda, arzu edilen şey, performansı en az 18GHz'e kadar uzatan, daha düşük bir maliyet ve performans HEMP filtresi demektir. Neyse ki IEC 61000-4-24 güncellemesi yayına yaklaşıyor. MIL-STD'ye göre daha rahat kalıntılara dayanan sivil uygulamalarda HEMP koruması için bir dizi performans kriteri belirleyecektir (özel durum olarak MIL-STD'yi de içermektedir) ancak yine de aynı nanosaniyelik zaman ölçeğine cevap vermesi gerekmektedir nabız.

Bu, IEMI aşırı gerilim bastırıcılarının ve iletken filtrelemesinin spesifikasyonu için iyi bir temel oluşturur; çünkü hızlı darbe tepkisi, ekranlama bypassının önlenmesi ve böyle bir saldırıda beklenen güç düzeylerini idare edebilme kabiliyeti gibi tüm önemli özelliklerin gösterilmesini gerektirir.


Tehdit Algılama

Söz konusu sistem, ciddi bir şekilde sonuçlanmayan kesintileri veya hasarları tolere edebilir ve işletme durumu halihazırda korumaya yatırım yapmak için yeterince güçlü değilse, kurulumda dahi tamamlayıcı olan koruma öncesi bir ara adım vardır.

Bu, koruma sistemlerinin maliyet / fayda analizlerinin amaçları için kanıt toplamak ve IEMI saldırılarını veya kesintilerini gün ışığına çıkararak herhangi bir olaya karşı tehditleri olumlu şekilde tespit etmek amacıyla herhangi bir olay tespiti ve belirli senaryoda profil oluşturma biçimini alır sistem hataları. Bu, giderek daha kalabalık bir spektrumda kasıtsız EMI efektleri kaydetmenin ek bir yararıdır.

Bu yaklaşım, son zamanlarda algılama sistemleri felsefesinde bir değişiklik sayesinde uygulanabilir hale gelmiştir. Geleneksel IEMI izleme ekipmanı, çok büyük, pahalı ve karmaşıktır ve çok yetenekli personelin çalışmasını gerektirir. Bu, gerçek zamanlı olarak spesifik kaynağın analizi ile tespit edilen herhangi bir saldırı ya da tehdidin tam bir profilini verebilir. Ancak, böyle bir algılama sisteminin maliyeti ve bakımı, sistem korumasının maliyetine ve onarımına yetebilir ve algılamayı maliyetli bir ara aşamaya getirebilir genel kullanım için.

Mantıksal anlam elde etmek için, daha düşük maliyet ve karmaşıklığa sahip bir algılama sistemi gereklidir. Bu, geleneksel algılama yaklaşımından, yeterince büyük bir EM bozukluğuna neden olan ve zaman etki alanına giren herhangi bir şeyi algılayarak farklılık gösterir.

Arızayı zaman etki alanında yeterince ayrıntılı olarak girerek çevrim analizi, daha sonra Şekil 7'de gösterildiği gibi gerçekleştirilebilir ve böylece dedektör içinde karmaşık analiz ihtiyacını ortadan kaldırır ve dolayısıyla maliyeti azaltılır. Maliyetleri düşük tutarak, büyük siteler birden fazla detektörü konuşlandırabilir ve tehdide çok daha ayrıntılı bir görünüm kazandırabilir. Bunun analizöre verebileceği bilgiler, dalga şeklindeki doğrulukta artış ve tehdit kaynağının üçgenlenmesi ve mevcut binalarda, altyapı veya ekranlama tarafından sağlanan zayıflamayı içerir.

IEMI HEMP filtreleri testi
Sabit üçlüsüzlük analizi (Şekil 7)

 

Nasıl yardımcı olabiliriz?

  • Teklif al?
  • Bir soru sor?
  • PDF'yi dışa aktarma ...

için, 24 saat içinde teklif almak isterseniz aşağıdaki formu doldurunuz.

* Not: Kırmızı bloklar gereklidir