Seçmeli metalizasyon

Yalnızca belirli parçalar iletken bir tabaka ile sağlanmaya ihtiyaç duyulduğunda, tüm elektronik gövde yerine

1922'den bu yana metalizasyon kelimesi, yüzey kaplamaları ile eşanlamlıdır. Çelik konstrüksiyonlarda korozyon problemlerine yanıt olarak bu tekniğin geliştirilmesinden itibaren, saygın ilkelerin başarılı kuşakları günümüz yüzey kaplaması teknolojisinde uzmanlığa yol açmıştır. Bu gelişmeler, metalleştirme ve sektörün ihtiyaçlarına hızlı cevap verilmesi hakkındaki bilgilerin yaygınlaştırılmasına bağlanabilir.

Buharlaştırma yoluyla birleştirilmiş yüksek vakum kaplama işlemi sırasında, metal önce erir ve daha sonra bir polimer yüzey üzerine çökeltilen alüminyum buharın bir "bulutu" oluşturarak ince bir metal film oluşturur.

Mükemmel bir vakum koşulunda (10 -4 Torr) metal molekülleri, hava veya gaz partiküllerine karşı direnç göstermeden, polimer yüzeylerine çekilir ve böylece polimer, eşit bir metal tabakası ile kaplanır. Yüksek vakumlu kaplama işlemi gerçekleşmeden önce, polimer yüzeyleri, metal tabakanın düzgün bir şekilde çökelmesine ve bir sonraki şeffaf koruyucu tabakanın yapışmasını iyileştirmek için bir başlatma katıyla (cila) düzleştirilmeli ve yalıtılmış olmalıdır (vernik ).

Başlangıç ​​katmanı ile yapılan muamele, üç temel özelliğe sahiptir ve daha kaliteli sonuçlar sağlar:

  • Estetik özellik
  • Yalıtım fonksiyonu
  • Katman yapışması noktalarında fonksiyonel arayüz

Alüminyum ve metal katmanları hem estetik hem de işlevsel niteliklere sahiptir. Yüksek vakum süreçlerinin% 80'i estetik amaçlar için kullanılmaktadır, ancak şu anda çok pahalı olan ve özellikle çevre için zararlı olan galvanik proseslerdeki değişim nedeniyle fonksiyonel amaç çok daha yaygın şekilde kullanılmaya başlamıştır. Son yıllarda elektronik, elektromanyetik yansıma ve izolasyon gibi çeşitli alanlarda çok katmanlı döngüler (yüksek vakumlu metalizasyon ve çok katmanlı metallerin daha da şekillendirilmesi) hem estetik hem de fonksiyonel açıdan mükemmel sonuçlarla geliştirilmiştir.
Estetik amaçlar için kullanılan şeffaf amaç bugün metal veya alüminyum tabakadan yansıyan parlak ve cam özelliklerinden dolayı UV ürünleri ile ilgilenilmektedir.

Vernik örtü tabakasıyla yapılan muamele, alüminyum ve metal tabakasını oksitlenmeden korur ve nihai bir tabakayı temsil eder. Sonuç olarak, kaplama çok tutarlı bir çok katmanlı pakettir.


Seçici Metalleşme
Seçmeli metalleştirme
Seçici Metalleşme
Seçmeli metalleştirme
metaleştirme
metaleştirme

Nasıl yardımcı olabiliriz?

  • Teklif al?
  • PDF'yi dışa aktarma ...