cep telefonu

Cep telefonun kansere neden olabilir mi?

Bilim adamları sıçanların çalışmasında kesin bağlantı buluyor.
John Murawski / jmurawski@newsobserver.com tarafından 28 Mart 2018 05:10 PM

Araştırma Üçgeni Parkı

Çarşamba günü Research Triangle Park'taki bir ulusal bilim panosu toplantısına göre, cep telefonu radyo frekansı dalgaları, sıçanlarda kansere kesin olarak bağlanabilir. Bilim adamları , bugüne kadar yapılan büyük bir ABD çalışmasında insanlara cep telefonu riskinin en açık bağlantısını kuruyor.

Bilim adamları, Kuzey Carolina'daki Research Triangle Park'taki Ulusal Toksikoloji Programı tarafından yürütülen 25 milyon dolarlık kemirgen deneyini gözden geçirmek için üç günlük bir toplantı sonunda açıklama yaptılar. ABD Gıda ve İlaç İdaresi için. Şubat ayı başında yayınlanan çalışmanın taslağı, bazı durumlarda zayıf bir bağlantı kurmuştu, ancak Çarşamba günü bilimsel danışma paneli, verilerin daha cazip olduğunu ve ilk başta kabul edilenden daha büyük bir risk olduğunu söyledi. Çarşamba günkü kararın cep telefonu güvenliği konusundaki tartışmayı değiştirmesi bekleniyor ve halk sağlığı eylemcileri, sonuçların federal kurumlar üzerindeki güvenlik uyarılarını yayınlamak ve her yerde bulunan elektronik cihazın güvenlik standartlarını sıkılaştırmak için baskıyı artıracağını öngörüyor.

Dokuz yıl önce emekliye ayrılmadan önce çalışmayı tasarlayan Ulusal Toksikoloji Programı bilim adamı Ronald Melnick, “ Maruz kalma riskinde azalmaya yol açacaktır ” dedi. “Bu çok önemli çünkü bu verileri alacak olan kurumlar bu bilgilere dayanarak halk sağlığı kararları alacaktır” dedi. Melnick, Çarşamba günkü sağlık risklerinin kamu görevlilerini ve telekom liderlerini "çocuklar için bu radyo frekansı yayma cihazlarından bazılarının kullanımını desteklememesini" zorunlu kıldığını da belirtti.

Taslak raporun geçtiğimiz ay FDA ve Amerikan Kanser Derneği tarafından yetersiz kabul edildiği ve bilimsel panelin eylemciler tarafından Çarşamba günkü toplantısında bu sonuçlara damgasını vurması bekleniyordu. Bilim adamları oylamadan önce, bilim adamları oylama direktörü Kevin Mottus California Beyin Tümörü Derneği, tüm panelin radyo frekansı verilerini değerlendirmek için yeterlilikten yoksun olduğu gerekçesiyle zeminden talep etti. Mottus daha sonra cep telefonlarının asbest ve tütün ile karşılaştırılabilir olduğunu ve sağlık uyarı etiketlerini taşıması gerektiğini söyledi.

Oylama tartışması başladığında, bilim adamları uzun süreli radyo frekans maruziyetinin erkek sıçanlarda kalp dokusu kanserine açıkça bağlanabileceğini söylemek için bulguları yükseltmek için harekete geçmeye başladılar. Taslak çalışma daha önce bir bağlantı olduğunu ancak açık bir kanıt olmadığını söyledi. Kalp dokusu kanserleri özellikle önemlidir, çünkü bunlar nadiren sıçanlarda görülen ve rastgele hastalıklar olarak açıklanamayan nadir bir kanser türüdür. Panelistler ayrıca, çalışmanın, sıçanlarda cep telefonu radyasyonu ve beyin kanseri arasında bir bağlantı gösterdiğini söyledi. Taslak, bağlantının kesin olmadığını, sonuçsuz olduğunu ve tartışmasız bir şekilde önemsiz olduğunu gösteren bilimsel bir işaret olduğunu söylemişti. Sıçanlarda kanserlerde artışa ek olarak, çalışma ayrıca, yeni doğan farelerin daha az ağırlığını ve radyo frekanslı bir radyasyon odasında yaşadığında daha yüksek ölüm oranlarına maruz kaldıklarını göstermiştir.


Sıradaki ne?

FDA'nın bilim ve mühendislik dairesi müdürü Edward Margerrison, toplantıya katıldı ve daha sonra Çarşamba günkü oylamalara dayanan döküntü sonuçları oluşturmaya karşı uyardı. "Sorumlu bir yaklaşım uyguluyoruz" dedi. "Hiçbir şey için diz çökmeyeceğiz." FDA, kemirgen bulgularını insan sağlığı risklerine dönüştürecek ve Federal İletişim Komisyonu, FDA sonuçlarının ABD cep telefonları için daha düşük emisyon standartlarını belirleme veya başka önlemler alma konusunda yeterince ciddi olup olmadığına karar verecektir.

Bilim adamları ve araştırmacılar, cep telefonları ve kanser arasındaki bağlantıyı araştırmaya devam ediyor. NY Times

Margerrison, sıçan deneyinin hayvanları tipik bir cep telefonu kullanıcısı deneyimlerinden çok daha yüksek seviyelerde radyo frekansı dalgalarına maruz bıraktığını belirtmiştir. Ancak toplantıdaki aktivistler, iki yıl boyunca maruz kalmanın - sıçanların yaşadıkları seviyelerin - bir insan için ömür boyu maruziyetle karşılaştırılabilir olduğunu söylediler.

Bilim kurulunun kararı sadece tavsiye niteliğindedir ve ajans tarafından nihai olarak kabul edilmek zorundadır, ancak asıl araştırmacı John Bucher bir danışma kurulunun tavsiyelerinin reddedilmesi için sıra dışı olduğunu söyledi. Ulusal Toksikoloji Programında kıdemli bilim adamları olan Bucher, 1999 yılında FDA tarafından görevlendirilen ve 3,000 kemirgenin radyo frekanslı radyasyonla günde dokuz saat bombardımana tutulduğu yeraltı odalarında yürütülen çalışmadaki baş bilim adamıydı. iki yıl.

Telekomünikasyon endüstrisi, ürünlerinin günlük kullanım için güvenli olduğunu uzun süre ısrar etti. Telekom endüstrisi ticaret grubu CTIA sözcüsü Jason Johnson Çarşamba günkü kararın, tartışmalı konuyla ilgili son sözün olmadığını belirterek, değerlendirilmesinin gerekeceğini söyledi. "Bilimsel topluluk, NTP taslak raporlarını birkaç on yıl boyunca yürütülen diğer pek çok bilimsel çalışma bağlamında ele alacaktır," diye e-postayla konuştu.

"Federal İletişim Komisyonu, Gıda ve İlaç İdaresi, Dünya Sağlık Örgütü, Amerikan Kanser Derneği ve diğer birçok uluslararası ve ABD örgütleri ve sağlık uzmanları, bilimsel kanıtların RF enerjisi nedeniyle bilinen bir sağlık riski göstermediği yönündeki uzun süredir devam eden sonuçlarını muhafaza ettiler. Cep telefonları tarafından yayımlanan 15 üyeli bilim panosu, Merck, Pfizer, Procter & Gamble ve GlaxoSmithKline'ın yanı sıra elektrik mühendisliği, patoloji ve diğer disiplinlerdeki akademik uzmanların yanı sıra patologları ve diğer endüstri uzmanlarını içeriyordu.


Kendinizi nasıl korursunuz

Halk sağlığı aktivistleri, çelişen çalışmaların ve uzman görüşlerin savaşmasıyla birlikte, halkın kendilerini cep telefonu radyasyonuna maruz kalmaktan korumak için somut adımlar atabileceğini söyledi. Kablolu (kablosuz değil) kulakiçi veya kulaklık kullanmanız önerilir. Ayrıca telefonu bir çantaya veya çantaya taşıyarak, kullanımda değilken "uçak modu" na ayarlayarak ve konuşma yaparken bir hoparlör kullanarak vücudunuzu uzak tutmanızı öneririz. Ve erkeklerin ceplerinde cep telefonu taşımaması gerektiğini söylediler çünkü erkek üreme organları radyo frekanslı dalgalara özellikle duyarlıdır.

Bilim panosunun sonuçları, epidemiyolog ve çevre sağlığı vakfı başkanı Devra Davis'in ve İsrail'deki İbranice Üniversitesi'nde misafir tıp profesörünün uzun süredir devam eden endişelerini doğruladı. Araştırma bulguları bir bilim insanına eşit olsa bile, kanıtların, insanların kendi icatlarından risk alma konusunda bilinçsiz olduğunu işaret etmek için hala yeterli olduğunu söyledi.

“Kendimize ait büyük bir maruz kalma deneyinin ortasındayız” dedi.

Nasıl yardımcı olabiliriz?

  • Teklif al?
  • Bir soru sor?
  • PDF'yi dışa aktarma ...